Pisanie, nie jest pisaniem, ale mówieniem o sobie.

„ … nieustannie towarzyszyła mi myśl o tym jednym, jedynym darze, którego ukrywanie jest jak śmierć – dar to niewielki, ale jakże cenny dla właściciela. Dręczyła mnie myśl, że to coś umiera, a wraz z nim ja sama i moja dusza – i wszystko to stało się niczym pożerająca wiosenne kwiaty rdza, która wgryza się w samo serce drzewa.

Virgina Woolf „Własny pokój”

Witaj na moim blogu. Nazywam się Ewelina i jestem studentką psychologii w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Od ponad jedenastu lat mieszkam w Niderlandach wraz z mężem i wyjątkowo energicznym Border Collie o imieniu Porthos. Ukończyłam szkołę gastronomiczną ze specjalizacji z cukiernictwa, a od stycznia rozpoczynam szkolenie z zakresu grafiki komputerowej. Jestem jak to w dzisiejszych czasach zostało nazwane multi-passionate soul, co tłumacząc oznacza człowieka renesansu, jednak brzmi bardziej lirycznie. Dusze renesansu to ludzie, którzy mają wiele pasji. Podczas gdy wszyscy inni wierzą, że każdy człowiek ma jedno prawdziwe powołanie, multi-passionate soul czują, że mają kilka różnych pasji, nieraz całkowicie nie związanych ze sobą.

Ten blog to podzielenie się z Wami, jak to pisała Virginia Woolf, tą dręczącą myślą o takim jednym, jedynym darze, jednak w moim przypadku jest ich kilka, a ukrywanie ich to jak śmierć za życia.

Jakże było moje wielkie zdziwienie kiedy oznajmiłam pewnego dnia w pracy, że chce zostać nauczycielem jogi. „Jakoś trudno jest mi Ciebie wyobrazić w roli nauczyciela jogi.” „Jesteś taka przyziemna i racjonalna.” To tylko kilka reakcji z jakimi się spotkałam, po oznajmieniu moich planów na przyszłość. Uświadomiłam sobie, jak mało osób wie o moich „namiętnych” pasjach i jak bardzo potrafią być one kapryśne. Jak dokładnie zbudowałam obraz samej siebie w oczach innych, który w dużej mierze bardzo odbiega od tego kim się czuję, że jestem.

Tak więc jak mawiał mój profesor z antropologii: „Pisanie tak naprawdę nie jest pisaniem, ale mówieniem o sobie. Poznaniem swojego głosu, kim jestem i czego chce… a to znaczy kim?”. Ten blog to obnażenie mojej artystycznej, renesansowej duszy, to przekazanie mojego głosu. To przestrzeń, gdzie chcę podzielić się z Wami moimi przemyśleniami z psychologii, antropologii, namalowanymi obrazami, przeczytanymi książkami, sfotografowanymi ujęciami oraz odkrywaniem swojego mózgu jak i duszy.

Meet me

Przemyślenia

Sztuka

Książki

Sztuka jest językiem duszy

Sztuka zawsze była istotnym wątkiem w strukturze ludzkiej cywilizacji, wykraczającym poza czas i kulturę. Jego znaczenie polega na mocy przekazywania emocji, pomysłów i doświadczeń, gdy brakuje słów. Poprzez malarstwo, rzeźbę, muzykę i inne formy twórcze sztuka zapewnia uniwersalny język, który łączy ludzi ponad granicami, wspierając empatię i zrozumienie. To lustro, w którym odbijają się aspiracje, lęki i marzenia.

Co więcej, sztuka pobudza naszą wyobraźnię, zachęcając do patrzenia na świat z różnych perspektyw, przesuwając granice innowacyjności i przypominając o pięknie, które nas otacza. To świadectwo naszego wspólnego człowieczeństwa, przypominające nam o naszej zdolności do tworzenia, łączenia i inspirowania.

Kiedy lęk przed pisaniem, stał się tak duży to w sztuce znalazłam swoje pociesznie i nie wyobrażam sobie aby ją przemilczała.